۱۳۸۴/۰۳/۳۰

جانا سخن از زبان ما می گویی

:متن زیر از ابراهیم نبوی است
اصلاح طلبان یک بدهکاری بزرگ به مردم ایران دارند. آنان هشت سال پیش در انتخاباتی سالم و پرشور و زیبا دولت را از دولت
سازندگی هاشمی رفسنجانی که به هزار دلیل بهتر از دولت موسوی و خامنه ای بود، تحویل گرفتند و حالا دارند آنرا با انتخاباتی آشفته و پر از اشتباه به نظامیان تحویل می دهند. اگر اصلاح طلبان این قدر استعداد نداشتند که بعد از هشت سال در اختیار داشتن قدرت و زیر سایه خاتمی، محبوب ترین شخصیت سیاسی کنونی ایران، در یک انتخابات بر رقبای خود پیروز شوند و دولت اصلاحات را ادامه دهند، حداقل این قدر سیاست و شرافت داشته باشند که دولت را به همان کارگزاران سازندگی برگردانند تا شاید بعد از چهار سال هاشمی دوباره امکان یک دوم خرداد دیگر را برای جبهه دموکراسی و حقوق بشر فراهم کند. یک دولت و یک انتخابات خوب بدهی اصلاح طلبان به کارگزاران است، آنان برای پرداخت این بدهی موظفند با تمام وجود از هاشمی حمایت کنند.

۵ نظر:

mehrdad گفت...

حاشیه‌های قبلی من را بر دو نوشته‌ی قبلی فرشاد و رضا بخوانید.

فرزانه.ک گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
فرزانه.ک گفت...

با حرف های دوستان در مورد اینکه باید وارد بازی شد و بازی را به نفع خود تمام کرد موافقم ولی نمی دان نبوی چگونه می تواند تضمین بدهد که هاشمی دوباره بعد از 8 سال دوباره همان کار را بکند که درسال 76 کرد؟
در ضمن مردم (بخصوص طبقه متوسط) دقیقا به همان دلیل به خاتمی رای دادند که الان به هاشمی رای می دهند. یعنی ناطق را ادامه راه رفسنجانی می دانستند و البته با بله قربان گویی بیشتر


هاشمی در این 8 سال به دلیل انتقاداتی که بسیاری از آنها ناحق هم نبود ضربه پذیر شد ه است .(حداقل اینکه از آیت اللهی و مخالفت با هاشمی مخالفت با پیغمبر است ،تبدیل شده است به آقای هاشمی وادم زمینی )
هاله قدوسی این آدمها را پاک کردن کار اصلاح طلبها بود. و باید قبول کرد با اینکه جامعه ما از لحاظ فرهنگی کاملا آمادگی پذیرش قدسیان را دارد خاتمی این کاررا نکرد. به نظر من حضور خاتمی باعث شد بعضی از مراکز قدرت بفهمند که از زیر سایه هاشمی در آمدن مزه دارد. (والبته این قسمتش به ضرر مردم تمام شد).
نبوی شاید در زمان هاشمی بدون تبعید زندگی می کرد ولی در زمان خاتمی بود که در خشید و اگر آن طنز های معروف را در انتخابات مجلس برای هاشمی ننوشته بود هنوز هم اینجا بود من عاشق طنزهای نبوی هستم ولی بعضی وقتها فکر می کنم مطلب جدیش را از روی احساسات می نویسد.خاتمی و دولتش (نه اصلاح طلبان ) فقط در مورد جلوگیری از تقلب در انتخابات 76 مدیون هاشمی هستند (که البته وظیفه اش بود، همچنان که الان وظیفه خاتمی است که خوب هم عمل نکرد ) . در بقیه این 8 سال چندان همکاری از این آدم ندیدم . و به نظر من اگر 20 ملیون آدم پشت این رای نبودند به راحتی تقلب هم صورت می گرفتمن در حال حاظر نه مخالف و نه مواقق حضور در رای گیری دوم هستم هنوز در این مورد در حال فکر کردن هستم .
برای اینکه ما وارد بازی شویم باید نهادی مدنی قوی داشته باشیم که نداریم ومن دلیل رای دادنم به معین این بود که فضا برای این نهاد ها بازتر بشه (هر چند اول گفتم کسی که حکم حکومتی بپذیرد باید فاتحه اش را خواند) و مطمئن بودم که معین انتخاب نمی شود برای من مهم بود که معین و هاشمی به دور دوم را ه پیدا کنند . درآن زمان شاید حتی رای دومم را نمی ریختم یا حتی به هاشمی می دادم !! ولی هاشمی آدمی است که حتما باید در کنارش نهادهای نظارتی غیر دولتی باشد وگرنه رانتخواری و انسداد سیاسی بیداد خواهد کرد . اگر معین با به عنوان نفر دوم انتخاب شده بود آن وقت شاید کمی می توانستیم با خیال راحتر به هاشمی رای دهیم .

اگر احمدی نژاد انتخاب شود نهاد مدنی ومردمی فقط بسیج خواهد بود .


اگر هاشمی انتخاب شود در ظاهر نهادهای مدنی دیگری مثل کمیته دفاع از حقوق بشر ، دفاع از حقوق کودکان ...خواهیم داشت اگر بخواهیم در عمل این نهاد ها کارکرد خود را داشته باشند باید این نهاد ها حمایت شوند .

انتخاب کردن هاشمی در برابر احمدی نژاد مسئولیت بزرگی است که به گردن رای دهندگان گذاشته می شود.

آیا تا آخرش هستیم ؟ این سوالی است که از خودم می پرسم

کیوان گفت...

دی‌شب را تقریباً تا صبح بیدار بودم. وب‌گردی می‌کردم و اطلاعات جمع می‌کردم. امروز هم با چند نفر از هم‌کاران و دانش‌جویان صحبت کردم. تصمیمم را گرفته‌ام: به هاشمی رأی می‌دهم و تا جایی که زورم برسد دیگران را هم متقاعد خواهم کرد که به هاشمی رأی دهند. ام‌روز موقع نهار دکتر صدری را دیدم. او در مرحله‌ی اول می‌خواست رأی ندهد ولی وقتی دیده‌ بود تعداد شرکت کننده‌گان رو به افزایش اند، رفته‌ بود و به معین رأی داده بود. می‌گفت در مرحله‌ی دوم شرکت می‌کند و قطعاً به هاشمی رأی می‌دهد. رأی دادن به هاشمی را به داستانی تشبیه کرد که آن قدر زشت است که رویم نمی‌شود در این‌جا بنویسم. با این وجود فکر می‌کنم باید این کار را انجام داد. نگاهی به سوابق، حامیان و حرف‌های قبل از نامزدی احمدی‌نژاد در تصمیم من تأثیرگذار بود. از مهرداد‌، عزیز، فرشاد و دیگر دوستان هم به خاطر نظراتشان متشکرم.

کیوان گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.